PRAZIQUANTEL

 

Řádky, které si dále máte možnost přečíst, jsou stučným souhrnem přístupných informací na internetu (včetně příbalového letáku) a z různých dostupných publikací zabývajících se touto tématikou. Pokud se těmito postupy budete inspirovat a zvolíte je jako způsob k vlastní očistě organismu, bude se jednat jen o Vaše osobní rozhodnutí a proto všechny možné případné nežádoucí následky budou pouze na Vaší zodpovědnost. Pokud se přesto rozhodnete podstoupit antiparazitní kůru pomocí účinné látky praziquantelu, nejdříve vše proberte s Vaším lékařem!

 

Veterinární náhražkou je CESTAL, CESTAL-PLUS, HELMEX.

CESTAL-PLUS obsahuje 50 mg praziuantelu v jedné tabletě, proto je potřeba zvýšit počet tablet zhruba dvojnásobně oproti Cesolu. Cestal-plus obsahuje ještě další složky: Pyrantelum  /bývalý sirup Pyrvinium na roupy/  a Fenbendazol /chemicky příbuzný mebendazolu a albendazolu/, proto počet tablet nenavyšujeme třikrát, přestože v Cesolu je 150 mg. CESTAL obsahuje 120 mg praziquantelu, nutný recept od veterináře.

 

Praziquantel je účinný zejména proti motolicím, dospělým tasemnicím a proti plicním a krevním parazitům. Praziquantel  je účinný také proti měchovcům (napr. Ancylostoma, Uncinaria stenocephala), škrkavkám (napr. Ascaris, Toxocara canis, Toxocara cati, Toxascaris leonina), bičíkovcům (Lamblia intestinalis...). Na základě laboratorních výzkumů je Praziquantel dále účinný na Heterophyidae (malé motolice 1,5mm), Heterophyes heterophyes, Metagonismus yokogawai, Fasciola hepatica, Fasciolopsis busci (až 7cm střevní parazit), Paragonimidae (plicní cizopasník), Paragonimus westermani, Opisthorchidae, Opisthorhis felineus, Opisthorchis viverrini, Clonorchis sinensis, Echinostomatidae (bežné střevní motolice), Echinostoma revolutum, Echinoparyphium, Petasinger, Hypoderaeum, Schistosomatidae (20 mm dlouhý parazit krevního oběhu), Schistosoma mansoni, Schistosoma japonicum,...

Před užitím praziquantelu by bylo vhodné nejdříve zkontrolovat, zda není parazitní cysta v oku, aby nedošlo k rozsevu skolexů v oku a následnému případnému poškození oka. Před nasazením léku je možné použít například plazmový generátor s frekvencemi na tasemnice.

 

Mechanismus účinku

Existují experimentální důkazy, že praziquantel zvyšuje propustnost membrány buněk parazita na ionty vápníku. To vede ke kontrakci parazitů a následnému ochrnutí svalů. Umírající paraziti se uvolňují ze svého místa působení v organismu hostitele do krevního oběhu a můžou být zničeni pomocí imunitní reakce (fagocytózy). Další mechanismy, včetně poruchy kladení vajíček, jsou vidět i u jiných typů parazitů.


Praziquantel, nežádoucí účinky

Většina nežádoucích účinků se objeví v důsledku uvolnění obsahu zabitých parazitů a následné imunitní reakce hostitele. Čím těžší je parazitická zátěž, tím těžší a častější jsou vedlejší účinky. Reakce na lék přímo úměrně souvisí s výskytem parazitů v těle. Lék nesmí užívat těhotné ženy, lidé s kardiostimulátorem, dále osoby užívající léky na bázi digitalis. Mohou užívat děti i staří lidé. Ženy, které kojí, by se měly poradit s lékařem.

Mohou se projevit křeče v břišní dutině, končetin, dále závratě, bolesti hlavy, alergie, nevolnosti ještě několik dní po požití léku. A to po dobu až jednoho týdne. Pokud podpoříme současně čištění zažívacího traktu například zeleným jílem, úleva nastává rychleji.

 

Centrální nervový systém:

Často se vyskytující nežádoucí účinky jako jsou závratě, bolesti hlavy a nevolnost. Ospalost, spavost, únava...Téměř všichni pacienti s mozkovou cysticerkózou trpěli  v souvislosti s buněčnou smrtí parazitů (bolesti hlavy, zhoršení již existující neurologické problémy, záchvaty, arachnoiditis a meningeální). Tyto nežádoucí účinky mohou být při podcenění příznaků až život ohrožující, díky následným nekontrolovatelným reakcím!

Přibližně 90% všech uživatelů má bolesti břicha nebo křeče s a nebo bez nevolnosti a zvracení. Průjem se může rozvíjet a může být spojen s těžkou  kolikou. Pocení, horečka a někdy krvavá stolice se může objevit společně s průjmem.

 

Játra:
Asymptomatické a přechodné zvýšení jaterních enzymů (AST a ALT se objevuje až v 27%). Nebyl prokázán žádný případ symptomatického poškození jater.


Citlivost na lék a případné reakce:

Kopřivka, vyrážka, svědění a eosinofilie v bílých krvinkách. Bolesti zad, svalů, kloubů, horečky, pocení, různé srdeční arytmie, hypertenze.

 

Interakce:
Antibiotika - studie prokázaly, že antibiotikum rifampicin snižuje plazmatické koncentrace praziquantelu

Antiepileptika - karbamazepin a fenytoin snížují biologickou dostupnost praziquantelu

Antimalarika - chlorochin snižuje biologickou dostupnost praziquantelu

Antacida / histamin H2 blokátory - nejméně 2 studie ukazují, že cimetidin zvyšuje biologickou dostupnost praziquantelu


Dávkování
Pro schistosomózy, dávka je 20 miligramů na kilogram tělesné váhy orálně každých 4-6 hodin denně. 

Pro tasemnice je dávka je 5-25 mg na kilogram tělesné váhy orálně jednou denně. 

Pro jaterní tasemnice je dávka je 25 mg na kilogram tělesné váhy perorálně každých 4-6 hodin za jeden den. 

Tyto dávky jsou u pacientů starších 4 let a je třeba je užívat s jídlem nebo několik málo minut před jídlem.

 

Německá lékařka Ingrid Fonk, zabývá se parazity 30 let, dokonce doporučuje  3x3 dávky denně po dobu tří dnů - to znamená 3x 900 mg po tři dny. Vychází ze svých praktických zkušeností, protože další dostupné zkušenosti ukazují, že někdy cysty parazitů z CNS po běžných dávkách nezmizely. Praziquantel se také špatně dostává do kloubů a do páteře - tady řešením například zapper.

 

Lék nejlépe zapíjíme přírodní čerstvě vymačkanou grepovou šťávou. Grepová šťáva zvyšuje účinnost praziquantelu, který se potom lépe vstřebává. Užíváme s jídlem nebo několik málo minut před jídlem.

 

Nezapomínejte na to, že díky očistné kůře dochází k velkému znečištění organismu a proto dodržujte pitný režim - nejméně 2 litry vody denně!

 

Nejvíce rozšířené dávkování mezi uživateli, způsobů je opravdu hodně a je vhodné je konzultovat:

 

Základní dávkování: 20 mg léku (první den raději 15 mg - až podle reakce organismu postupně navyšovat) na 1 kilogram váhy, může být až 70 mg na jeden kilogram váhy (to je, ale opravdu jen pro silné nátury a pokud možno pod kontrolou). Začínáme s nižším dávkováním, které postupně zvyšujeme do té doby, než se začnou projevovat nepříjemné pocity není třeba se dostat až k nežádoucím účinkům například k částečné necitlivosti čelistí - to už opravdu není dobrá dávka. Při dostoupení nepříjemných pocitů se raději vrátíme k menšímu dávkování.

 

Příklad výpočtu: dávka 20 mg x 80 kg váhy klienta = 1600 mg jedné dávky = D (dávka)

 

Jak užíváme: cyklus D-0-D znamená jednu dávku ráno, žádná dávka v poledne a jedna dávka večer

 

začínáme menším dávkováním, ale stále se řídíme pocity - nutné, nic nepodcenit, a zde je uveden příklad dávkování

1.den: D -0-D      D = 15 mg na kilogram

2.den: D -0-D      D = 20 mg na kilogram

3.den: D -0-D      D = 25 mg na kilogram

 

přestávka jeden týden = 7 dní; po tuto dobu užíváme tinkturu z ořešáku nebo citricidal, případně česneku,… - přeci nedopřejeme těm potvorám v zažívací soustavě klid :o)

 

zvýšené dávkování - 25 mg na kilogram

1.den: D -0-D

2.den: D -0-D

3.den: D -0-D

 

a zase přestávka jeden týden = 7 dní; a opět užíváme tinkturu z ořešáku nebo citricidal - jak jinak, přeci nedopřejeme těm potvorám v zažívací soustavě klid :o)

 

dávkování, které je pokračováním z předešlého třídenního cyklu - 25 mg na kilogram

1.den: D -0-D

2.den: D -0-D

3.den: D -0-D

 

Celou kůru lze podle potřeby zopakovat 2-3x po sobě. Doporučuje se preventivní užití kůry 2-4x ročně. Po prvním užití může být závrať do jedné až tří hodin po první konzumaci léku (zaplavený mozek) - proto nezačínejte před jízdou autem, závratě další den odezní.

 

Před užitím léku zkontrolujte oči na přítomnost parazitů a případně (doporučuje se například plazmový generátor RPZ14 jako první krok bez ohledu na výsledek měření ) zapperovat 20 min nebo 3x10 minut při frekvenci v rozsahu od 444 kHz až do 482 kHz.

© copyright biorezonance most. Jakékoli užití obrázků včetně převzetí, šíření nebo dalšího využití bez souhlasu autora není dovoleno.